Mansarovar, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BNTPR0364P1Z1
Call 07949342098 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Overall Length | 3 inch |
| Length | 5 cm |
| Dia Size | 12 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Diamond |
| Drill Dia Size | Less than 50mm |
| Use | Concrete Drilling |
| Usage | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Length | 10 cm |
| Diameter | 8 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Dia Size | 12 mm |
| Material Grade | mild steel |
| Brand | pa diamond |
| Size (mm) | 6-75 |
| Length (mm) | 75-90 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Length | 5 cm |
| Dia Size | 12 mm |
| Material Grade | diamond with mild steel |
| Size (mm) | 6.5-75 |
| Length (mm) | 65-425 |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Color | nickel,red |
| Base Materials | MS |
| Wet Or Dry Operation | both |
| Brand | P/A TOOLS & ABRASIVES |
| Size (mm) | 6-75 |
| Length (mm) | 75-80mm |
Bestowed with vast knowledge of the domain, we are able to offer our clients a wide range ofDiamond Core Bit.
Features
Sturdiness
Resistant to corrosion
Perfect design
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Size | 1 inch |
| Dia Size | 14 mm |
| Length | 5 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Industrial |
| Brand | PA Diamond Tools |
Introducing the all new SUPER PA TOOLS Core Bits WITH NEW PACKAGING
* High efficiency and long life span.
*Suitable for both Dry and Wet use.
Available Sizes:- 6.5MM, 8.5MM, 10MM, 12MM, 14MM, 16MM, 19MM. Blaster packings
View Complete details
| Bit Diameter | 50 mm |
| Size | 3 inch |
| Working Length | 75 mm |
| Bit Type | Diamond |
| Dia Size | 12 mm |
| Length | 5 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment mode | Online/offline |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Bit Diameter | 25 mm |
| Working Length | 75 mm |
| Drilling Mode | Wet And Dry |
| Size (mm) | 6-75 diameter |
| Cutter Type | Segmented |
| Bond Type | Medium Bond |
| Shank Type | MS |
| Length | 5 cm |
| Usage/Application | Industrial |
| Length (mm) | 75 mm |
| Application | Concrete, Granite, Tile, Reinforced Concrete, Marble |
| Material Grade | Iron |
| Brand Name | PA |
| Diameter | 6.5 mm |
| Dia Size | 12 mm |
View Complete details